4 انتصاب غیرقانونی در استقلال/ پرسپولیس همچنان بلاتکلیف!

[ad_1]

روز نو :

قرار بود با مشخص‌شدن ترکیب جدید هیأت‌مدیره استقلال،‌ مشکلات حل شود و باشگاه در یک آرامش مطلق با همکاری تیم مدیریتی جدید به حیات خود ادامه بدهد. منتهی به فاصله چند روز پس از مشخص‌شدن اعضای هیأت‌مدیره باز هم جنجال حرف اول و آخر را در انتخاب‌های صورت‌گرفته می‌زند؛ چراکه از روز پیش اکثر رسانه‌ها به بی‌قانونی صورت‌گرفته در معرفی هیأت‌مدیره باشگاه استقلال انتقاد کردند. آن هم در شرایطی که بنا به دلایلی نامعلوم هنوز از سوی وزارت ورزش اعضای هیأت‌مدیره دیگر باشگاه بزرگ و پرطرفدار پایتخت معرفی نشده‌اند!

 

معرفی اعضا بعد از نقل و انتقالات

 

بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی در واپسین ساعات روز کاری یکشنبه بود که اعضای جدید هیأت‌مدیره باشگاه اسقلال توسط وزارت ورزش و جوانان معرفی شدند. با سیاست‌گذاری‌های صورت‌گرفته به جز سیدرضا افتخاری که به‌عنوان مدیرعامل باشگاه فعالیت می‌کرد و حسن زمانی که پیش از این هم در هیأت‌مدیره عضو بود و مدت‌ها با منصوریان اختلاف داشت،‌ محمدحسین قریب،‌ اکبر عباسی ملکی و جواد قراب به‌عنوان ٣ عضو جدید هیأت‌مدیره باشگاه استقلال انتخاب شدند. اولین ابهام درباره ترکیب جدید هیأت‌مدیره این بود که مسئولان وزارت ورزش چرا بعد از پایان نقل و انتقالات و بسته‌شدن تیم هیأت‌مدیره جدید را معرفی کردند؟ هیأت‌مدیره‌ای که باید برای بودجه سالانه باشگاه طرح‌های مختلف مصوب می‌کرد و تمام قرارداد و ارقام توافقی با بازیکنان به تأیید آن می‌رسید. به ‌هرحال، طبق قوانین اعضای هیأت‌مدیره باید پاسخگوی مسائل مالی و قراردادهای مختلف باشگاه باشند و درحال حاضر اعضای جدید در شرایطی انتخاب شده‌اند که تمام امور توسط افتخاری و پندار توفیقی تحت نظارت محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش انجام شده است.

 

قوانینی که وزارت ورزش نادیده گرفت

 

ابهام بزرگ دیگر مربوط به ماجرای دو شغله‌ و بازنشسته‌هاست. همه می‌دانند که در ماه‌های گذشته سازمان بازرسی کل کشور به شکلی کاملا جدی قانون ممنوعیت استفاده از افراد بازنشسته و فعالیت افراد دو شغله را اجرایی کرده است و به خاطر همین قانون فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مجبور شدند با ٤٢ مدیر و کارمند خود قطع همکاری کنند. از طرفی مجلس شورای اسلامی در‌سال ١٣٩١ هم رسما مصوب کردند که قانون منع حضور دو شغله‌ها اجرایی شود.

 

٤ انتخاب غیرقانونی؟

 

در تمام سال‌های گذشته بارها و بارها از سوی مجلس و سازمان بازرسی کل کشور روی قانون منع فعالیت افراد بازنشسته و دو شغله تأکید جدی صورت گرفته اما حالا این انتقاد به وزارت ورزش وارد شده که افراد بازنشسته یا دو شغله را به عضویت هیأت‌مدیره استقلال درآورده است.  محمدحسین قریب به‌عنوان «مدیرعامل شرکت گروه مشاوران مدیریت و مطالعات راهبردی تدبیر» فعالیت می‌کند  و به عضویت هیأت‌مدیره باشگاه استقلال درآمده است. حسن زمانی که تاکنون در هیأت‌مدیره باشگاه استقلال فعالیت می‌کرد، علاوه بر این‌که مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی نیز هست، به‌عنوان سرپرست مرکز امور نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی منصوب شده و وی حکم خود را در تاریخ ١٠ آبان ٩٥ از محمد جعفری مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی دریافت کرده است. از سوی دیگر، در بین اسامی معرفی‌شده به‌عنوان اعضای جدید هیأت‌مدیره استقلال نام جواد قراب و اکبر عباسی‌ملکی دیده می‌شود که باز هم انتخاب وزارت ورزش و جوانان را در اجرای قانون زیر سوال برده است. هر دو فرد اشاره‌شده بازنشسته هستند و جواد قراب یکی از افراد بازنشسته بانک سپه محسوب می‌شود و ملکی نیز بازنشسته بانک تجارت.

 

پرسپولیس همچنان بلاتکلیف!

 

به همین ترتیب انتخاب تمام این افراد طبق تعریف صریح قانون به صورت غیرقانونی صورت گرفته است و باید دید واکنش سازمان بازرسی کل کشور به این اتفاق چه خواهد بود. البته این امکان وجود دارد مسئولان با تفسیر به رأی قانون بخواهند این ابهامات به وجود آمده را توجیه و مهر قانونی‌بودن روی آن بزنند، اما به نظر می‌رسد عدم انتخاب اعضای هیأت‌مدیره باشگاه پرسپولیس هم بی‌ارتباط با این مسأله نبوده است. ضمن این‌که در باشگاه پرسپولیس علی‌اکبر طاهری بازنشسته است و عملا طبق قانون باید سکان هدایت باشگاه را به فرد دیگری واگذار کند.

 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *